Vishay/Dale RNC55J2491BPB14
RNC55J2491BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2491BPB14
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2491BPB14.pdf
Availability of RNC55J2491BPB14
QUANTITY
RNC55J2491BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2491BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2491BPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2491BPB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2491BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2491BPB14 Details Description
Related parts for RNC55J2491BPB14
CAP ALUM 1000UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
XFRMR 1:1/1.26 / 1:1/1.26 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 14POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO216 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 120A SOT227 datasheet.pdf