Vishay/Dale RNC55J2492BSRE6
RNC55J2492BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2492BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2492BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2492BSRE6
QUANTITY
RNC55J2492BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2492BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2492BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2492BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2492BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2492BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2492BSRE6
PANEL FRONT 22.7X19X0.07" GREY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 680MA 490 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 370MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 10V X5R 0504 datasheet.pdf