Vishay/Dale RNC55J24R0BSB14
RNC55J24R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J24R0BSB14
Brief Description
RES 24 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J24R0BSB14.pdf
Availability of RNC55J24R0BSB14
QUANTITY
RNC55J24R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J24R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J24R0BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J24R0BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J24R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J24R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J24R0BSB14
BOX ABS ALMOND 2.4"L X 3.75"W datasheet.pdf
VARISTOR 135V 250A 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 18MHZ 12SIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 1A SC-62 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf