Vishay/Dale RNC55J24R6BSRE6
RNC55J24R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J24R6BSRE6
Brief Description
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J24R6BSRE6.pdf
Availability of RNC55J24R6BSRE6
QUANTITY
RNC55J24R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J24R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J24R6BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J24R6BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J24R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J24R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J24R6BSRE6
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ .6A NO/NC NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 60A SMP-FD datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS W/CAN 28SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 49MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf