Vishay/Dale RNC55J2521BSB14
RNC55J2521BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2521BSB14
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2521BSB14.pdf
Availability of RNC55J2521BSB14
QUANTITY
RNC55J2521BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2521BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2521BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2521BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2521BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2521BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2521BSB14
HEATSHRINK DUALWALL 12MM X 4' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
BOOT FULL PB 15/32-32 YEL datasheet.pdf
IC PLD 15NS 20PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC CONV DC-DC DUAL STEPUP 14TDFN datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS H 100 TO 30A datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 4.8MM ID 50MM L datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG HORIZ 35MM 11C datasheet.pdf