Vishay/Dale RNC55J2521DSB14
RNC55J2521DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2521DSB14
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2521DSB14.pdf
Availability of RNC55J2521DSB14
QUANTITY
RNC55J2521DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2521DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2521DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2521DSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2521DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2521DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2521DSB14
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf