Vishay/Dale RNC55J2553FSR36
RNC55J2553FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2553FSR36
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2553FSR36.pdf
Availability of RNC55J2553FSR36
QUANTITY
RNC55J2553FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2553FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2553FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2553FSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2553FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2553FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2553FSR36
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
040 MLC CAP HSG 4P GREEN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 600V DO-9 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 35V SCREW datasheet.pdf