Vishay/Dale RNC55J25R0BSB14
RNC55J25R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J25R0BSB14
Brief Description
RES 25 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J25R0BSB14.pdf
Availability of RNC55J25R0BSB14
QUANTITY
RNC55J25R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J25R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J25R0BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J25R0BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J25R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J25R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J25R0BSB14
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V SOT93 datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 280MA 1.9 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf