Vishay/Dale RNC55J2612BPBSL
RNC55J2612BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2612BPBSL
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2612BPBSL.pdf
Availability of RNC55J2612BPBSL
QUANTITY
RNC55J2612BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2612BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2612BPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2612BPBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2612BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2612BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J2612BPBSL
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048N/X 3" datasheet.pdf
CABLE TIE HVY HS BLACK 30.6" datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 600MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 78A TO252 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
508 TB SPR PLU MIDDLE datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf