Vishay/Dale RNC55J2613FSB14
RNC55J2613FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2613FSB14
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2613FSB14.pdf
Availability of RNC55J2613FSB14
QUANTITY
RNC55J2613FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2613FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2613FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2613FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2613FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2613FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2613FSB14
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS MINI-U MATE-N-L datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf