Vishay/Dale RNC55J2671BSBSL
RNC55J2671BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2671BSBSL
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2671BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2671BSBSL
QUANTITY
RNC55J2671BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2671BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2671BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2671BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2671BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2671BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2671BSBSL
KNOB CLR GLOSS.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
LED PRISM 2MM RT ANG YELLOW SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CABLE 20POS SOCKET-SOCKET 4M datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf