Vishay/Dale RNC55J2713FSB14
RNC55J2713FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2713FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 271K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2713FSB14.pdf
Availability of RNC55J2713FSB14
QUANTITY
RNC55J2713FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2713FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2713FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)271k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2713FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2713FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2713FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2713FSB14
PHOTOTRANSISTOR NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.9A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf