Vishay/Dale RNC55J2742FRB14
RNC55J2742FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2742FRB14
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2742FRB14.pdf
Availability of RNC55J2742FRB14
QUANTITY
RNC55J2742FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2742FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2742FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2742FRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2742FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2742FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2742FRB14
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPDT 1A SLD 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 10-12AWG #4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W SMBJ datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
RES 18.57K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf