Vishay/Dale RNC55J2771BSRSL
RNC55J2771BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2771BSRSL
Brief Description
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2771BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2771BSRSL
QUANTITY
RNC55J2771BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2771BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2771BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2771BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2771BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2771BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2771BSRSL
CABLE FLAT FLEX 10POS 1MM 18" datasheet.pdf
CARRIER BOARD BASIC STAMP I datasheet.pdf
HEAD REPLACEMENT BLADE CASS 4PR datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 2P+24S+2P datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CAP CER 16PF 5KV AXIAL datasheet.pdf