Vishay/Dale RNC55J2771BSRSL
RNC55J2771BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2771BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2771BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2771BSRSL
QUANTITY
RNC55J2771BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2771BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2771BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2771BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2771BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2771BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2771BSRSL
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES 9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 44 PIN DUAL ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf