Bourns Inc. PM127SH-120M
PM127SH-120M picture photo
Mfg. Part Number
PM127SH-120M
Brief Description
FIXED IND 12UH 4.9A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
PM127SH-120M.pdf
Availability of PM127SH-120M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM127SH-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM127SH-120M
Internal Part NumberEIS-PM127SH-120M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM127SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating4.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM127SH-120M
Related LinksPM127S, PM127SH-120M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM127SH-120M Details Description
Related parts for PM127SH-120M
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOOK S LAM WRITEON 1.5X3" 10PK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf