Vishay/Dale RNC55J27R7BSRE6
RNC55J27R7BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J27R7BSRE6
Brief Description
RES 27.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J27R7BSRE6.pdf
Availability of RNC55J27R7BSRE6
QUANTITY
RNC55J27R7BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J27R7BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J27R7BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J27R7BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J27R7BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J27R7BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J27R7BSRE6
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 15.0" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf