Vishay/Dale RNC55J2803DSRSL
RNC55J2803DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2803DSRSL
Brief Description
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2803DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2803DSRSL
QUANTITY
RNC55J2803DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2803DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2803DSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2803DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2803DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2803DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2803DSRSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 20.8A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf