Vishay/Dale RNC55J2872FMRE6
RNC55J2872FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2872FMRE6
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2872FMRE6.pdf
Availability of RNC55J2872FMRE6
QUANTITY
RNC55J2872FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2872FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2872FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2872FMRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2872FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2872FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2872FMRE6
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 28POS datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR DPST-NO 3POS 10A datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf