Vishay/Dale RNC55J2873DRB14
RNC55J2873DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2873DRB14
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2873DRB14.pdf
Availability of RNC55J2873DRB14
QUANTITY
RNC55J2873DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2873DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2873DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2873DRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2873DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2873DRB14 Details Description
Related parts for RNC55J2873DRB14
CABLE CAT5 FTP PATCH YELLOW .5M datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 97MA 13.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SW SNAP ACT GOLD SPDT SLD LUG datasheet.pdf
IC UART DL 1.8V W/FIFO 36-TFBGA datasheet.pdf
TERMINAL BLK 15POS 5MM VERT BLU datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.45"L X 4.72"W datasheet.pdf
GM 36 COUNTER NUT PG 36 POLY datasheet.pdf
RES 15K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf