Vishay/Dale RNC55J2873FSR36
RNC55J2873FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2873FSR36
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2873FSR36.pdf
Availability of RNC55J2873FSR36
QUANTITY
RNC55J2873FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2873FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2873FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2873FSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2873FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2873FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2873FSR36
ADM16S/AE16G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC MULT HI GAIN VECTOR 32-TQFN datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf