AVX Corporation TPSV107K020R0085
TPSV107K020R0085 picture photo
Mfg. Part Number
TPSV107K020R0085
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% 2924
Datasheet Download
TPSV107K020R0085.pdf
Availability of TPSV107K020R0085
QUANTITY
TPSV107K020R0085 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSV107K020R0085
Internal Part NumberEIS-TPSV107K020R0085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSV107K020R0085
Related LinksTPSV107K, TPSV107K020R0085 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSV107K020R0085 Details Description
Related parts for TPSV107K020R0085
SWITCH LEVER SPDT 5A SOLDER 125V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 16POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf