Vishay/Dale RNC55J2911BPB14
RNC55J2911BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2911BPB14
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2911BPB14.pdf
Availability of RNC55J2911BPB14
QUANTITY
RNC55J2911BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2911BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2911BPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2911BPB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2911BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2911BPB14 Details Description
Related parts for RNC55J2911BPB14
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
IC TXRX ADJ EDGE 32BIT 114-BGA datasheet.pdf
IC DELAY BUFFER QUADRACLK 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED TUNGSTEN WHITE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLUE datasheet.pdf
ASSY SQ 21.6MM 13.9MM HT MED WHT datasheet.pdf