Vishay/Dale RNC55J2941BSRSL
RNC55J2941BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2941BSRSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2941BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2941BSRSL
QUANTITY
RNC55J2941BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2941BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2941BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2941BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2941BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2941BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2941BSRSL
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf