Vishay/Dale RNC55J2983BRRE6
RNC55J2983BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2983BRRE6
Brief Description
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2983BRRE6.pdf
Availability of RNC55J2983BRRE6
QUANTITY
RNC55J2983BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2983BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2983BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2983BRRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2983BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2983BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2983BRRE6
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AMP GAIN POWER 750MHZ SOT115J datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 16WQFN datasheet.pdf
FIR FILTER COMPILER ECP2 CONFIG datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 400MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf