Vishay/Dale RNC55J3001BSB14
RNC55J3001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3001BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3001BSB14.pdf
Availability of RNC55J3001BSB14
QUANTITY
RNC55J3001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3001BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3001BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3001BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3001BSB14
CAP THIN FILM 0.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN 7/8" 4POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
36 WAY S/BORE CRIMP CONN +J/S datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf