Vicor Corporation V375A15C600BL
V375A15C600BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A15C600BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W
Datasheet Download
V375A15C600BL.pdf
Availability of V375A15C600BL
QUANTITY
V375A15C600BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A15C600BL
Internal Part NumberEIS-V375A15C600BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A15C600BL
Related LinksV375A1, V375A15C600BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A15C600BL Details Description
Related parts for V375A15C600BL
IC SYNTHESIZER VCO 24LFCSP datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD 16SO datasheet.pdf
RES SMD 0.499 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 80 OHM 550MA 0603 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.5A 14.5 MOHM datasheet.pdf