Vishay/Dale RNC55J3013FSB14
RNC55J3013FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3013FSB14
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3013FSB14.pdf
Availability of RNC55J3013FSB14
QUANTITY
RNC55J3013FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3013FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3013FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3013FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3013FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3013FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3013FSB14
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
THERM FOODPRO FOOD SAFETY datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
SHEET METAL SCREW HEX SLOTTED #8 datasheet.pdf
MINI-FIT CPI HDR ASSY MF/BL datasheet.pdf
IND RT EMBD G PKG 300 TAGS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
25 SIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf