Vishay/Dale RNC55J3103BSB14
RNC55J3103BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3103BSB14
Brief Description
RES 310K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3103BSB14.pdf
Availability of RNC55J3103BSB14
QUANTITY
RNC55J3103BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3103BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3103BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)310k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3103BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3103BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3103BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3103BSB14
RES SMD 4.7 OHM 0.25% 1/4W 2010 datasheet.pdf
0.64III 8POS PLUG ASSY 1ROW datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 250MHZ 165BGA datasheet.pdf
INSERTION TOOL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
UV CLICK datasheet.pdf
16P + PE FEMALE INSERT 16A 250V/ datasheet.pdf