Vishay/Dale RNC55J3161BSB14
RNC55J3161BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3161BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3161BSB14.pdf
Availability of RNC55J3161BSB14
QUANTITY
RNC55J3161BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3161BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3161BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3161BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3161BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3161BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3161BSB14
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 657 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED DRVR RGLTR DIM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V TO-220-3 datasheet.pdf