Vishay/Dale RNC55J3161FSB14
RNC55J3161FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3161FSB14
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3161FSB14.pdf
Availability of RNC55J3161FSB14
QUANTITY
RNC55J3161FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3161FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3161FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3161FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3161FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3161FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3161FSB14
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 39K OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS17/T 100M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
KIT STARTER LEOPARD GECKO datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf