Vishay/Dale RNC55J3243BPR36
RNC55J3243BPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3243BPR36
Brief Description
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3243BPR36.pdf
Availability of RNC55J3243BPR36
QUANTITY
RNC55J3243BPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3243BPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3243BPR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3243BPR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3243BPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3243BPR36 Details Description
Related parts for RNC55J3243BPR36
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TEMP SWTCH OPEN DRAIN SOT23A5 datasheet.pdf
XFRMR 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP14S/AE14M/X datasheet.pdf
IC CLK ZDB 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 200V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
1UF 150V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf