Vishay/Dale RNC55J3283BSRE6
RNC55J3283BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3283BSRE6
Brief Description
RES 328K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3283BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3283BSRE6
QUANTITY
RNC55J3283BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3283BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3283BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)328k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3283BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3283BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3283BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3283BSRE6
TRANS NPN DARL 100V 3A TO-126 datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR KEYLOCK ROUND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 9UCSP datasheet.pdf
CABLE ASSY STR PLUG RG179 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf