Vishay/Dale RNC55J33R2FRR36
RNC55J33R2FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R2FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R2FRR36.pdf
Availability of RNC55J33R2FRR36
QUANTITY
RNC55J33R2FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R2FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R2FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R2FRR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R2FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R2FRR36 Details Description
Related parts for RNC55J33R2FRR36
TVS DIODE 5VWM 9.8VC SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT223 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf