Vishay/Dale RNC55J33R2FSB14
RNC55J33R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R2FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R2FSB14.pdf
Availability of RNC55J33R2FSB14
QUANTITY
RNC55J33R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R2FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R2FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J33R2FSB14
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION 2.5MM datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf