Vishay/Dale RNC55J33R6BSB14
RNC55J33R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R6BSB14
Brief Description
RES 33.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R6BSB14.pdf
Availability of RNC55J33R6BSB14
QUANTITY
RNC55J33R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R6BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R6BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J33R6BSB14
BOARD EVALUATION FOR AD8335 datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD PROTECTED 16SOIC datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE 350A 48VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 62 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf