Vishay/Dale RNC55J3402FSRE6
RNC55J3402FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3402FSRE6
Brief Description
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3402FSRE6.pdf
Availability of RNC55J3402FSRE6
QUANTITY
RNC55J3402FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3402FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3402FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3402FSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3402FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3402FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3402FSRE6
RES SMD 769 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC BRIDGE TRANSDUCER 24TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 0804 datasheet.pdf
CONNECTOR CPCI 77POS PRESFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
PANEL MOUNT INDICATOR datasheet.pdf
PRIVACY FILTER LAPTOP 14.0" datasheet.pdf