Vishay/Dale RNC55J3442BSRE6
RNC55J3442BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3442BSRE6
Brief Description
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3442BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3442BSRE6
QUANTITY
RNC55J3442BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3442BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3442BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3442BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3442BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3442BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3442BSRE6
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT QC TERM 250V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
ENCODER REED SOLOMON XPGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf