Vishay/Dale RNC55J3613FRB14
RNC55J3613FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3613FRB14
Brief Description
RES 361K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3613FRB14.pdf
Availability of RNC55J3613FRB14
QUANTITY
RNC55J3613FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3613FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3613FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3613FRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3613FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3613FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J3613FRB14
CONN RECEPT 4 POS METRIMATE BLK datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 168UH 1.02A 400 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 4POS 2.54MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 575V RADIAL datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf