Micro Commercial Components (MCC) AK3-066C-BP
AK3-066C-BP picture photo
Mfg. Part Number
AK3-066C-BP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 66VWM 125VC AXIAL
Datasheet Download
AK3-066C-BP.pdf
Availability of AK3-066C-BP
QUANTITY
AK3-066C-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of AK3-066C-BP
Internal Part NumberEIS-AK3-066C-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)66V
Voltage - Breakdown (Min)70V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK3-066C-BP
Related LinksAK3-0, AK3-066C-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AK3-066C-BP Details Description
Related parts for AK3-066C-BP
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf