Vishay/Dale RNC55J3792BSRE6
RNC55J3792BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3792BSRE6
Brief Description
RES 37.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3792BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3792BSRE6
QUANTITY
RNC55J3792BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3792BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3792BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3792BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3792BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3792BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3792BSRE6
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GYRO 300DEG/S 3.33MV 28LGA datasheet.pdf
FSKT IDC S 64 30AU SR datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SUBMINI COAXIAL OUTER TERM datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT RED 12VDC TERM datasheet.pdf