Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000711K1110T0L
Y000711K1110T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000711K1110T0L
Brief Description
RES 11.111K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y000711K1110T0L.pdf
Availability of Y000711K1110T0L
QUANTITY
Y000711K1110T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000711K1110T0L
Internal Part NumberEIS-Y000711K1110T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.111k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000711K1110T0L
Y000711K1110T0L Details Description
Related parts for Y000711K1110T0L
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER OCTAL 4-INPUT 96BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 592MA 200 MOHM datasheet.pdf
SHEATHING STRIPPER AM 16 datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
BAG 6X18" STATIC SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BIT/PACK 7/8"NAILEATER RT datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf