Vishay/Dale RNC55J3831BSB14
RNC55J3831BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3831BSB14
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3831BSB14.pdf
Availability of RNC55J3831BSB14
QUANTITY
RNC55J3831BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3831BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3831BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3831BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3831BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3831BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3831BSB14
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 12pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 68MM datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf