Vishay/Dale RNC55J3850FSB14
RNC55J3850FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3850FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 385 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3850FSB14.pdf
Availability of RNC55J3850FSB14
QUANTITY
RNC55J3850FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3850FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3850FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)385
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3850FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3850FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3850FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3850FSB14
HEADER OPEN TURR 3LVL.600 40POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MNT RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf