Vishay/Dale RNC55J38R3BSBSL
RNC55J38R3BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J38R3BSBSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J38R3BSBSL.pdf
Availability of RNC55J38R3BSBSL
QUANTITY
RNC55J38R3BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J38R3BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J38R3BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J38R3BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J38R3BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J38R3BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J38R3BSBSL
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
COMBO 17W2 F SOD TIN datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 85OHM LEFT ENDWALL datasheet.pdf
LINEAR BUSHINH STOPPER datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf