Vishay/Dale RNC55J38R3BSRSL
RNC55J38R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J38R3BSRSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J38R3BSRSL.pdf
Availability of RNC55J38R3BSRSL
QUANTITY
RNC55J38R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J38R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J38R3BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J38R3BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J38R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J38R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J38R3BSRSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
IC CODEC AC'97 MIC/JACK 32-QFN datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X5 datasheet.pdf
DIN-TOOL MONTAGE CRIMP BC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf