Vishay/Dale RNC55J39R2BSRSL
RNC55J39R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J39R2BSRSL
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J39R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55J39R2BSRSL
QUANTITY
RNC55J39R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J39R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J39R2BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J39R2BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J39R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J39R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J39R2BSRSL
CABLE MOD FLAT 10COND BLK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERM NTC 150K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.46MM datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf