Vishay/Dale RNC55J4020BRBSL
RNC55J4020BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020BRBSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020BRBSL.pdf
Availability of RNC55J4020BRBSL
QUANTITY
RNC55J4020BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020BRBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J4020BRBSL
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO201AE datasheet.pdf
RACK CABINET 40.12 X 24.06 X 22" datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 2POS 4MM datasheet.pdf
LED 5MM 5V VERT RED PC MNT datasheet.pdf
RES 50K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 10POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 2" ORN 25' datasheet.pdf