Vishay/Dale RNC55J4122BSR36
RNC55J4122BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4122BSR36
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4122BSR36.pdf
Availability of RNC55J4122BSR36
QUANTITY
RNC55J4122BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4122BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4122BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4122BSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4122BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4122BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4122BSR36
DIODE SCHOTTKY 250V 31A TO252AA datasheet.pdf
RES 75 OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
IC HI/LO-SIDE DVR 3A 120V 8SOPWR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 280V FA 3AB 52MM LEAD 25A datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf