Vishay/Dale RNC55J4123FSBSL
RNC55J4123FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4123FSBSL
Brief Description
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4123FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4123FSBSL
QUANTITY
RNC55J4123FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4123FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4123FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4123FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4123FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4123FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4123FSBSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 52-BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 35POS datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf